Randers by

Stor Elvis-auktion på Memphis Mansion

Nu kan du komme med til Europa's første Elvis auktion i Randers. Pressefoto

Når Campen Auktioner og Elvis-museet Memphis Mansion i Randers lørdag den 18. august slår dørerne op for deres store Elvis-auktion, så er det første gang i Europa, at der er en fysisk auktion udelukkende bestående af Elvis-effekter. Blandt effekterne er en original Elvis plakat fra 1961, hvor hammerslaget går ubeskåret til Trygfondens Børnehus ved Skejby Hospital.

Auktionen består udelukkende af Elvis-effekter, og forgår ved Elvis-museet Memphis Mansion i Randers i forbindelse med deres Garden Party. Blandt effekterne er en original Elvis plakat fra den danske premiere på filmen Blue Hawaii i fra 1961.

Plakaten skiller sig ud fra de andre effekter, da den sælges på en såkaldt ”silent auction,” hvor man lægger en seddel med sit bud i en kasse, der allerede nu står ude ved Memphis Mansion, som ikke bliver åbnet før til auktionen. Hammerslaget på plakaten går ubeskåret til Trygfondens Børnehus ved Skejby Hospital, her er en god mulighed for at støtte en god sag.

Resten af effekterne bliver solgt til højeste hammerslag.

Tilmeldinger modtages

Der er allerede nu tilmeldt flere andre Elvis plakater, en platin Award med vinyl og kassette, LP’er, ”pressepakke”, en John F. Kennedy Medalion og meget andet i kataloget.

Auktionskataloget bliver løbende opdateret med flere effekter frem til auktionen, efterhånden som de bliver tilmeldt.

Det er stadig muligt at tilmelde effekter, det eneste man skal gøre, er at kontakte Campen Auktioner på mail@campenauktioner.dk eller på tlf. 2271 555.

Auktionen finder sted lørdag den 18. august ved Memphis Mansion og starter klokken 15.00.

Kommentarer